• Русский
  • Український
Ваш кошик порожній

+380 (44) 362-90-06

📱+380 (93) 875-33-03

Одне з основних призначень облицювальних матеріалів - декоративна обробка житла. А так як зачатки естетичних потреб наочно видно вже в побуті первісних людей, то немає нічого дивного в тому, що історія облицювальних робіт сягає своїм корінням на багато тисячоліть тому.

 

Керамическая плиткаАрхеологічні розкопки показують, що вже в Древньому Єгипті необроблені стіни були облицьовані глазурованою цеглою або плиткою, причому як зсередини, так і зовні будинку. Звичайно ж, облицювальні матеріали не були доступні простим єгиптянам. Як і інші блага життя, вони були атрибутом влади, а тому зустрічалися тільки в оточенні фараонів і давньоєгипетських жерців. Одним з найбільш відомих зразків єгипетської облицювання того періоду є фрагмент стіновий обробки палацу фараона Рамзеса Третього. Глиняні плитки із зображенням людей і тварин були покриті красивою бірюзовою глазур'ю.

Нащадки не тільки гідно оцінили естетичні якості глиняної облицювання, але також помітили, що вдома, прикрашені нею, довше стоять і менше руйнуються. В якості облицювальних матеріалів довгий час використовувалися плоскі плитки та інші елементи з обпаленої глини, не покриті глазур'ю. Загальна назва таких виробів було "теракота" (від італійського 'Чегга соку "-" палена земля ").

Керамическая плитка

Теракоту знали вже етруски, одягали стіни і колони дерев'яних храмів обпаленої глиняної плиткою, яка кріпилася за допомогою цвяхів. Пізніше теракотова плитка була широко поширена в оздобленні античних будинків, особливо Стародавнього Риму. У Луврі зібрана ціла колекція античних теракотових фризів.

У Середні століття користувалася популярністю техніка різьблений, а пізніше формованою теракоти. На глиняних заготовках спочатку вручну, а, починаючи з 13 століття, за допомогою набивних форм з твердих порід деревини вирізали орнаментальні прикраси, завдяки яким середньовічні будівлі перетворювалися на справжні перлини архітектури.

Приблизно в цей же час різьблені плитки з теракоти були в ходу і на Сході. У руках східних майстрів техніка художньої різьби досягла рівня мистецтва, про що наочно свідчать середньоазіатські мавзолеї. Орнамент вирізував на підсушених глиняних заготовках, які в подальшому піддавалися випалу. Окремі будинки на Сході прикрашалися орнаментованими плитками практично повністю - від фундаменту до даху.

Керамическая плитка

У європейських країнах виробництво і використання керамічної плитки досягла найбільшого розквіту в 14-17 століттях - в епоху Відродження. В Італії отримала широке поширення техніка формувань орнаментальної теракоти, що помітно здешевило плитку та інші вироби з випаленої глини. Багаті італійці використовували для прикраси своїх палаццо і вілл як плоскі плити, так і порожнисті блоки, які укладалися одночасно з цегляною кладкою, глибоко заходячи в неї. У 17 столітті з'явилася кераміка з вкрапленнями кольорового скла і навіть дорогоцінних каменів.

У 18 столітті в Європі виникло промислове виробництво керамічної плитки. З цього моменту в історії оздоблювальних матеріалів з глини почався новий період - масовий. У середині 19 століття в Німеччині в місті мітлах було налагоджено виробництво плитки, що увійшла в історію під назвою "метласької". Метласька плитка була грубою, з неглазурованої лицьовою поверхнею, одноколірної або строкатою. Її отримували сухим способом з подальшим випалюванням до спікання. Довгий час метласька плитка не мала конкурентів. Сьогодні "метласької" називають невелику за розміром підлогову плитку з коричневою або піщаної неглазурованої поверхнею.

Росія у сфері використання оздоблювальних матеріалів з кераміки пішла своїм шляхом. Традиційна теракотова плитка мала на російській землі серйозного конкурента - кахлі, які відрізнялися від плоскої плитки не лише назвою, а й будовою. На звороті кахлю була так звана "румпа" - відкрита коробка, призначена для кріплення кахлю. Цікаво, що хоча слово "кахель" походить від давньоруського "зразок" (від дієслова "Образ" - "прикрасити, обробити"), сам кахель прийшов на Русь з боку сучасної Польщі і лише в 16 столітті. Це не завадила кахлі менше ніж за 2 сторіччя стати однією з найбільш характерних прикмет московського архітектурного стилю.

Керамическая плитка

До 17 століття кахлями прикрашали тільки зовнішні стіни палаців і храмів. Лицьова сторона кахлів була вкрита або непрозорою емаллю, або кольоровою прозорою глазур'ю - поливою. У 17 столітті кахлі перемістилися всередину будівель. Для облицювання печей і в якості декоративних вставок зовні будівлі використовувалися неполивних кахлі з орнаментами і сюжетами, укладеними в рамку. Їх ще називали "червоними", що означало "красивими". У середині 17 століття червоні кахлі стали витісняти поливні "муравление" кахлі, покриті зеленою і коричневою глазур'ю. Проте вже в другій половині 17 століття поливні кахлі зазнали суттєва зміна. Завдяки мистецтву білоруських майстрів колірна гамма кахлів поповнилася білим, бірюзово-зеленим, жовтим і синім кольорами. У поєднанні з коричневою глазур'ю ці кольори утворили знамените пятіцветіе російських кахлів, міцно асоціюється з ім'ям сумнозвісного патріарха Никона. За рішенням патріарха в 1656 р. під Москвою на річці Істра був зведений Ново-Єрусалимський монастир - точна копія храму в Єрусалимі. Замість кольорового мармуру було вирішено прикрасити храм кахлями, і спеціально для цих цілей була створена майстерня, в якій вперше були отримані багатобарвні кахлі. На жаль, в 1941 році Ново-Єрусалимський монастир був підірваний фашистами.

Ново-Єрусалимський монастир був першим, але не єдиним архітектурними ансамблем, цілком прикрашеним кахлями. Майстри, які працювали в монастирській майстерні, використовували поліхромні кахлі в оформленні ще кількох московських храмів, серед яких церква Успіння на Таганці і церква Григорія Неокесарійського на Великій Поляні. За свідченням сучасників війни 1812 року, на останню поклав око сам Наполеон, журилися про те, що не може відвезти церкву з собою до Франції.

У 18 столітті кахлі використовували тільки для облицювання печей. Їх вже не зустрінеш ні в зовнішньому декорі, ні у внутрішньому оздобленні будівель. Майстерня при Ново-Єрусалимському монастирі продовжувала справу, закладений майстрами середини попереднього століття, але його обсяги були значно скромніше. Високий рельєф 17 століття змінився низьким і часто поєднувався з розписом. Кількість кольорів поливу скоротилося до 2-3. До того ж майстерні з виробництва кахлів почали освоювати новий матеріал - керамічну плитку.

Керамическая плитка

Поява керамічної плитки в Росії пов'язане з діяльністю Петра Великого. Небайдужий до всього голландському, Петро не зміг пройти повз монохромного голландської кераміки. За Петра стало модним прикрашати печі і внутрішні стіни парадних залів палаців плитками з синьою або коричневою розписом по білому тлу. Спочатку це були плитки голландського походження, але дуже швидко російські умільці освоїли виробництво керамічних плиток. У 1709 році в Ново-Єрусалимський монастир за наказом Петра Великого прибули 2 полонених шведа - Я. Флегнер і Кристал - для організації виробництва керамічних плиток. Пізніше Я. Флегнер працював на заводі Гребенщикова А, Г. - найбільшого виробника розписного кераміки. І хоча керамічна плитка припала російському народу за смаком, одвічна тяга до багатоцвіттю перемогла моду на все західне. Монохромні плитки а-ля Голландія до третьої чверті 18 століття були повністю витіснені поліхромної розписного керамікою. Паралельно з керамікою майстерні продовжували випускати кахлі, які йшли на прикрашання печей. З часом пічні кахлі були майже цілком витіснені керамічною плиткою.

До речі, саме Петро Перший назвав кахлі на німецький манер "кахлямі" ("кафли") (так у Німеччині іменувалися глиняні миски), від яких і сталося сучасне слово "кахель".

ВАМ ПОТРІБЕН ПЛИТОЧНИК ?

БУДЬ ЛАСКА, ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ, МИ ЗВ'ЯЖЕМОСЯ ПРОТЯГОМ ДНЯ