• Русский
  • Український
Ваш кошик порожній

+380 (44) 362-90-06

📱+380 (93) 875-33-03

Механічні характеристики основи

Механічні характеристики основи вказують на властивості міцності матеріалу, з якого виготовлена ​​керамічна плитка. У дану групу об'єднуються міцнісні характеристики по відношенню до навантажень, які облицювальне покриття з керамічної плитки здатне витримати без руйнування. Природно, що в даному випадку мова йде про характеристики, необхідних для плитки для підлоги.

До механічних характеристиках основи відносяться:

1. межа міцності на вигин;

2. максимальне навантаження вигину;

3. ударна міцність матеріалу

Межа міцності на вигин - це максимальне навантаження, яку плитка витримує, перш ніж зруйнуватися. Межа міцності матеріалу прямо пропорційний щільності плитки та її водопоглинанню. Чим нижче значення водопоглинання керамічної плитки, тим більше її межа міцності на вигин. Наприклад, у керамограніта, водопоглинання якого ледве-ледве дотягує до 0,5%, величина межі міцності на вигин в кілька разів вище, ніж у пористої керамічної плитки.

Максимальне навантаження вигину - це навантаження, при якій руйнується керамічна плитка. На відміну від межі міцності на вигин, дана характеристика є властивістю що матеріалу, а конкретною керамічної плитки. Тому вона залежить не тільки від водопоглинання, плитки, але також від її товщини. Чим товщі керамічна плитка, тим вище значення її максимального навантаження вигину. З іншого боку, межа міцності на вигин робить прямий вплив на максимальне навантаження вигину.

Зверніть увагу, що міжнародний стандарт ЕМ 13О 10545.4, що визначає характеристики міцності плитки, розрахований на окремо взяту плитку. Плитка ж у складі суцільного підлогового покриття має в кілька разів більш високе значення максимального навантаження вигину.

Ударна міцність матеріалу - міцність під впливом падаючих тіл. Даний параметр керамічної плитки оцінюється міжнародним стандартом EN ISO 10545.5. У цілому керамічна плитка відрізняється невисокою ударною міцністю, тому з кахляними покриттями необхідно бути гранично обережними і не допускати падіння на них гострих і важких предметів.

Ударну міцність слід відрізняти від крихкості. Тендітним називається матеріал, який під впливом механічного навантаження руйнується, вичерпавши всі свої можливості за пружною деформації. Притому, що будь-який вид керамічної плитки є крихким, його ударна міцність може бути неоднаковою. Приміром, ударна міцність керамограніта в десятки разів вище, ніж у фаянсу, при цьому керамограніт можна легко розбити під час транспортування.

Ще одна механічна характеристика основи - це стійкість до руху транспортних засобів. Даний параметр тестується у плиток, призначених для мощення. На даний момент вимір стійкості до руху транспортних засобів, проводиться стосовно до плитки французької марки NF UPEC. Тестуванню піддається не окрема плитка, а ділянка мостовий облицювання, викладений за особливою методикою.

Механічні характеристики поверхні

На відміну від механічних характеристик основи, дані властивості керамічної плитки стосуються тільки її експлуатаційної поверхні. Знову ж, особливо важливі ці характеристики для плитки для підлоги.

Найважливіша механічна характеристика поверхні - це міцність на стирання, або зносостійкість. Зносостійкість тестується багаторазовими оборотами абразивного матеріалу, який імітує кроки людини, озутого в туфлі, черевики або чоботи.

Зносостійкість глазурованої керамічної плитки визначається за методикою РЕI (EN ISO 105645.7), розробленої Американським інститутом кераміки. Власне кажучи, в даному випадку мова йде не про стійкість кераміки, а про стійкість шару глазурі. А тому під зносостійкістю можна розуміти необоротну тенденцію до зміни зовнішнього вигляду плитки, погіршення її естетичних властивостей.

За міжнародними стандартами в рамках міцності на стирання керамічна плитка підрозділяється на 5 груп, відповідних 5 ступенями зносостійкості:

I - плитка для ванної кімнати, спальні та інших приміщень з малою інтенсивністю руху, низькою відвідуваністю і відсутністю забруднення, які не мають прямого виходу на вулицю і призначених для ходіння босоніж або в м'якому взутті ;

II - плитка для житлових приміщень з середньою інтенсивністю руху, також не мають прямого виходу на вулицю і призначених для ходіння в нормальній взуття (крім кухні та передпокою);

III - надміцна плитка для кухні та передпокою;

IV - плитка для під'їздів, торгових залів та офісів;

V - плитка для магазинів, ресторанів, аеропортів, супермаркетів та інших громадських місць з високою відвідуваністю і великою кількістю забруднення. Група I (з міжнародного позначення «PEI-I») найменш стійка до стирання. На іншому кінці шкали розташована група V (РЕI-V) з підвищеним опором до стирання. На такій плитці не тільки не залишається видимих ​​слідів стирання, але і не утворюється плям.

Є ще група і (О), яка передує групі I і означає, що дана плитка не може бути використана для створення підлогового покриття. Взагалі, для облицювання внутрішніх стін підходить плитка будь-якої групи зносостійкості. Втім, купувати плитку групи V в даному випадку є невиправданим марнотратством.

Кожна наступна ступінь зносостійкості означає збільшення терміну служби підлогового покриття приблизно на одну третину. Зношуваність плитки зі світлою глазур'ю більш очевидна, оскільки на ній краще видно будь-які зміни глазурі. При цьому матова глазур є більш стійкою до стирання, ніж блискуча, на якій сліди видно вже на ранніх стадіях експлуатації незалежно від того, до якої групи належить плитка.

Міцність на стирання стосовно неглазурованої плитці має дещо іншу природу, а значить, і інші стандарти. У даному випадку коректніше говорити про міцність на зняття матеріалу. Справа в тому, що в процесі експлуатації неглазурована плитка в цілому зберігає свої декоративні якості, на відміну від глазурованої, але все більше і більше стоншується, оголюючи нижче розташовані шари, однакові за складом і кольором з поверхнею. До того ж ушкоджену поверхню з неглазуровані плиток можна реанімувати за допомогою полірування або іншої декоративної обробки. Вимоги до міцності на зняття матеріалу неглазурованої плитки визначаються міжнародним стандартом EN ISO 10545.6.

Ступінь зношуваності неглазурованої плитки багато в чому залежить від типу завершальній обробки, якої лицьова поверхня плитки піддалася на заводі або після укладання - від шліфування, полірування, просочення синтетичним складом і пр. Важливим для даної характеристики є і ступінь водопоглинання матеріалу: чим вона вища, тим нижче зносостійкість неглазурованої плитки. Саме тому найбільшою зносостійкістю відрізняються неглазуровані керамограніт і клінкер.

Поверхнева стійкість керамічної плитки, під якою мається на увазі стійкість до утворення подряпин, порізів і потертостей, визначається за шкалою Мооса. З'ясовується стійкість поверхні шляхом впливу на плитку природними матеріалами різного ступеня твердості. У шкалі Мооса прийнято 10 класів стійкості, які відповідають 10 ступенями твердості природних матеріалів, де:

1 ступінь відповідає самому м'якому матеріалу - тальку;

2 ступінь - гіпсу;

3 ступінь - кальциту;

4 ступінь - флюориту;

5 ступінь - Апатити;

6 ступінь - польового шпату;

7 ступінь - кварцу;

8 ступінь - топазу;

9 ступінь - корунду;

10 ступінь - алмазу.

Чим більше клас, тим вище поверхнева стійкість керамічної плитки. Мінімальні вимоги до поверхневої стійкості глазурованої плитки - 6 ступінь (Mohs6).

термогігрометричний характеристики

Термогігеометріческіе характеристики - це:

1. стійкість до низьких температур;

2. стійкість до теплових ударів;

3. стійкість до різких перепадів температур;

4. теплове розширення;

5. розширення під впливом вологи;

6. стійкість до утворення кракелюров.

Іншими словами, до цієї групи об'єднані характеристики стійкості по відношенню до певних температурним і вологим умовам.

Стійкість до низьких температур - це здатність керамічної плитки витримувати високу вологість при температурі не вище О'С. Дана характеристика не має значення стосовно до керамічної плитки, призначеної для облицювання усередині приміщення. Міжнародний стандарт для стійкості до низьких температур - ЕN ISO10545.12.

У першу чергу даний параметр залежить від водопоглинання матеріалу. Щільна плитка з низьким водопоглинанням, відрізняється більшою стійкістю до низьких температур. Через щільної структури волога не усмоктується плиткою, що виключає її руйнування зсередини в результаті перетворення вологи в лід, що володіє меншою щільністю і відповідно більшим обсягом. Проте не всяка пориста плитка є вразливою до низьких температур. Так, екструдована неглазурована плитка котто з водопоглинанням, що досягає 15%, здатна витримувати низькі температури без особливого збитку для себе. Причина - в особливій формі і розмірах пір, а також характер їх розподілу.

Стійкість до теплових ударів - це стійкість до різких, повторюваним скачок температури. Стосовно до облицювальної покриттю це якість означає здатність плитки переносити без руйнування і втрати естетичних якостей тимчасові контакти з нагрітими або, навпаки, охолодженими предметами. Дана якість особливо важливо для кухонної плитки.

Теплове розширення - це здатність матеріалу змінювати розміри в умовах зміни температурного режиму: розширюватися - при підвищенні температури і стискуватися - при її зниженні. Для керамічної плитки коефіцієнт лінійного теплового розширення відповідає наступній величині: при підвищенні температури на 1'С облицювання з керамічної плитки подовжується на 4-8 сотих міліметра з розрахунку на кожен метр вихідної довжини. Особливо важливо теплове розширення для плитки, призначеної для зовнішнього облицювання, так як зовні приміщення температура зазнає досить значні коливання. Щоб запобігти руйнуванню зовнішнього облицювання, особливо на великій площі, передбачають спеціальні температурні шви.

Розширення під впливом вологи - збільшення розмірів керамічної плитки в умовах підвищеної вологості (у мм/м). Розширення під впливом вологи обумовлено пористою структурою плитки.

Стійкість до утворення кракелюров тестується тільки у глазурованої плитки. Кракелюри - це мікроскопічні тріщини в товщі глазурі. Вони або з'являються в процесі експлуатації плитки, і в даному випадку є дефектом, або наносяться на глазур спеціально з метою створення ефекту «старіння». Але і в другому випадку кракелюри порушують безперервність глазурі, а значить, і водопроникність плитки. Причин освіти кракелюров в процесі експлуатації може бути декілька. Наприклад, невідповідність коефіцієнтів лінійного розширення основи і глазурі, неправильна укладання плитки (зокрема на поганий розчин), експлуатація плитки в певних температурних і гігрометріческіх умовах.

Хімічні характеристики

Хімічні характеристики пов'язані з опірністю керамічної плитки агресивного впливу речовин, здатних увійти в зіткнення з її поверхнею. Йдеться про наступні властивості плитки:

1. стійкості до впливу хімічних реагентів (кислот і лугів);

2. стійкості до утворення плям.

Хімічні характеристики керамічної плитки є характеристиками її поверхні і залежать головним чином від структури та інших параметрів поверхневого шару. Чим більше пористої є поверхня плитки, тим нижче її стійкість до впливу агресивних середовищ, так як вона активно вбирає в себе хімічні реагенти і бруд. Більше того, форма пір ускладнює видалення хімічних реагентів і бруду з поверхні плитки. У зв'язку з вищесказаним стає очевидним, що глазурована плитка з точки зору хімічної стійкості є більш кращою, ніж неглазурована. Чи не пропускає рідину глазур робить поверхню керамічної плитки більш щільною і невразливою для деяких хімічних речовин, особливо лугів, У цілому захисна здатність глазурі багато в чому залежить від її кольору (деякі пігменти роблять плитку вразливою до дії кислот) і наявності малюнка. У деяких випадках поверхню плитки навмисно просочують захисними складами.

Стійкість до впливу хімічних реагентів увазі стійкість поверхні керамічної плитки до впливу хімічно агресивних речовин, що порушують естетичні достоїнства плитки і призводять до її руйнування. Йдеться про кислотах і лугах, а також продуктах, що включають ці речовини в свій склад (у тому числі мийних засобах, продуктах харчування та ін.)

Хімічні реагенти можуть чинити на керамічну плитку двоїсте вплив:

- вступати з поверхнею плитки або однієї з її складових в хімічну реакцію (більшість покриттів керамічної плитки є хімічно інертними, а тому стосовно до них даний вплив неактуально);

- вбиратися в поверхню плитки і залишатися у ній протягом тривалого часу.

Найбільшою стійкістю до дії хімічних реагентів відрізняються керамограніт і в дещо меншому ступеню клінкер, які обпалюють при високих температурах, завдяки чому плитка набуває не тільки щільну структуру, а й хімічну інертність.

Стійкість до утворення плям - це приватний варіант стійкості до впливу хімічних реагентів, а саме стійкість до речовин, що викликає утворення плям. У цілому керамічна плитка відноситься до тих облицювальним матеріалів, які відрізняються підвищеною стійкістю до утворення плям і легко піддаються чищенню, що багато в чому і визначає її популярність. Найбільшою стійкістю до утворення плям володіють плитки з щільною структурою. Бо чим щільніше поверхню плитки, тим менше можливостей для проникнення в неї пятнообразующіх речовин.

За критерієм стійкості до агресивних середовищ виділяють кілька класів керамічної плитки:

АА - немає змін зовнішнього вигляду;

А - незначні зміни зовнішнього вигляду;

В - середні зміни зовнішнього вигляду;

С - часткова втрата зовнішнього вигляду;

D - повна втрата зовнішнього вигляду.

Це зовсім не означає, що плитка класу С обов'язково втратить свій зовнішній вигляд до потворного стану. Багато чого залежить від того, як ви будете доглядати за облицювальною покриттям, і чи будете це робити взагалі. Зрозуміло, що в дбайливих руках навіть плитка класу D буде довго зберігати свої декоративні гідності.

Характеристики безпеки

Дані характеристики відповідають за безпеку застосування керамічної плитки.

Головна характеристика безпеки - коефіцієнт тертя і ковзання поверхні плитки (R). З ростом коефіцієнта тертя зменшується ризик посковзнутися.

Згідно з міжнародними нормативами, виділяють 4 категорії безпеки керамічної плитки:

0-0,19-небезпечно;

0,2-0,39 - на межі небезпечного;

0,4-0,74 - задовільно;

0,75 і вище - відмінно.

Найбільш жорсткі вимоги до коефіцієнта тертя поверхні пред'являються до підлогової плитці, призначеної для облицювання громадських приміщень з інтенсивним трафіком і можливістю занесення на її поверхню води та інших слизьких середовищ, а також для вуличних мостових . Високий коефіцієнт тертя досягається доданням поверхні як неглазурованої, так і глазурованої плитки шорсткості, рельєфності і шорсткості. Одночасно це тягне за собою погіршення санітарно-гігієнічних властивостей плитки, тому що ускладнює її чистку.

Зменшення коефіцієнта тертя відбувається при попаданні на поверхню плитки масел, жирів і т.п. речовин, а також води, особливо якщо поверхня керамічної плитки є гладкою і полірованої.

Ще одна важлива характеристика глазурованої керамічної плитки - це виділення свинцю та кадмію. Ці небезпечні для здоров'я людини метали іноді входять до складу глазурі. Контроль за їх змістом особливо важливий, якщо облицювання передбачає контакт з продуктами харчування (наприклад, плитка на стільниці кухонного столу).

ВАМ ПОТРІБЕН ПЛИТОЧНИК ?

БУДЬ ЛАСКА, ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ, МИ ЗВ'ЯЖЕМОСЯ ПРОТЯГОМ ДНЯ