• Русский
  • Український
Ваш кошик порожній

+380 (44) 362-90-06

📱+380 (93) 875-33-03

Виробництво керамічної плитки мало чим відрізняється від технології виготовлення інших виробів з кераміки. Незалежно від типу керамічної плитки, процес виготовлення складається з наступних етапів:

1. приготування суміші (порошку або тістоподібної маси);

2. формовки;

3. сушіння;

4. випалу;

5. сортування.

Виробництво плитки Виробництво глазурованої плитки передбачає ще один етап, що передує випалу, - нанесення глазурі.

Залежно від методу формування керамічні плитки діляться на:

- пресовані;

- екструдовані.

Пресовані керамічні плитки виготовляються з глиняної порошкоподібної суміші з низьким вмістом вологи (4-7%), яка під високим тиском порядку 200-400 кг / см 2 стискається одночасно в двох напрямках. При цьому використовується спеціальний штамп, що дозволяє отримувати плитки з однаковою щільністю. Під тиском відбувається часткова деформація гранул вихідної сировини, завдяки якій керамічна плитка набуває задані властивості. На даний момент більше 95% керамічної плитки формуется саме способом пресування. Пресована плитка має Нізкопорістая структуру і використовується в основному для настилання підлог. При роботі з пресованої плиткою можна виконувати досить вузькі разбежки.

екструдировані керамічні плитки отримують з тістоподібної маси (з вмістом води 15-20%), яка приймає необхідну форму при проходженні через отвори екструдера - агрегату, влаштованого за принципом м'ясорубки. Екструдер витягує глиняну масу в стрічку, яку потім нарізають на плитки необхідної товщини. Часто екструдована плитка має «простакуватий», кілька «сільський» зовнішній вигляд, що тільки додає їй чарівності. При цьому за точністю розмірів і складності форми така плитка багаторазово перевершує пресовану, так як форма отворів екструдера може бути найхимернішої. Плитки, отримані даним способом, за зовнішнім виглядом мало відрізняються один від одного і необхідних стандартів. Сьогодні Екструдування - найбільш прогресивна технологія виготовлення керамічної плитки, за якою багато хто фахівці визнають велике майбутнє,

Існують ще литі керамічні плитки. Для їх виробництва використовують глиняну масу сметаноподібної консистенції, яку розливають по формах і висушують. При такому способі формування плитки виходять неоднаковими за розміром і товщині.

Залежно від двох основних параметрів, що визначають фізико-технічні характеристики і призначення керамічної плитки, - водопоглинання і способу її формування - плитку ділять на кілька класів (таблиця 1).

До групи А відноситься керамічна плитка, отримана екструзією, а до групи В - пресована плитка. Група I - це найміцніша плитка для підлоги, а група III - пориста настінна плитка.

Відформовані глиняні заготовки піддають сушці в спеціальних сушильних установках з. подачею гарячого повітря. На даному етапі із заготовок видаляється вода, необхідна для формовки, але абсолютно зайва для високотемпературного випалу. З просушеної плитки видаляють пил.

изготовление плитки

Наступний технологічний етап має місце тільки у разі виробництва глазурованої плитки. Це виготовлення глазурі і нанесення її на висушену глиняну заготовку. Висушена заготівля змочується водою і покривається речовиною білого кольору - ангобом, забезпечує хороше зчеплення глазурі з основою. Глазур виготовляється з суміші різних мінералів і хімічних сполук, серед яких каолін, кварцовий пісок, фрити, різні оксиди і фарбувальні пігменти. Зазначені матеріали наносяться або в подрібненому вигляді в процесі формування, або в гранульованому вигляді на розпечений корпус відформованої плитки. Пізніше, після високотемпературного випалу та охолодження, на поверхні керамічного виробу утворюється тверда склоподібна маса.

Нанесення глазурі Для нанесення глазурі використовуються різні види обладнання, які входять до складу складних повністю автоматизованих ліній. Кожен шар багатошарової глазурі закріплюється фіксажем. По закінченню глазурования плитка обробляється спеціальним матеріалом, що підвищує її зносостійкість. Готова плитка ще раз просушується і після цього піддається випалу.

Про процедуру випалу керамічної плитки слід поговорити докладніше. Справа в тому, що від нього залежать багато технічні характеристики плитки, а значить, і її призначення. Випал кераміки проводиться при високих температурах. По ходу випалу температура поступово підвищується з 60 до 1000-1250 * С і навіть більше (в залежності від типу виробу). На початковому етапі з плитки випаровується вода і вигорають органічні домішки. У міру підвищення температури відбувається спікання частинок глиняної маси, завдяки якому вона набуває інші хімічні властивості і структуру. Після нагріву до максимальної температури плитка різко охолоджується. І якщо випал відбувався з порушенням, то охолоджена керамічна плитка втрачає колір і легко руйнується.

Від температури і тривалості випалення безпосередньо залежить ступінь пористості керамічної плитки, а значить, і її технічні параметри. До кінця 70-х років минулого сторіччя випал кераміки виробляли в тунельних печах безперервної дії протягом 12-24 годин. У міру просування плитки по тунелю вона спочатку нагрівалася до потрібної температури, а потім послідовно охолоджувалася, і на виході з печі мала безпечну температуру, В останні 10-15 років тунельні печі майже повсюдно витіснили печі швидкого випалу, в який випал керамічної плитки триває всього 40 -70 хвилин.

Випал керамічної плитки може бути одинарним або подвійним. Одинарний випал використовується при виготовленні як глазурованої, так і неглазурованої плитки. Подвійний випал характерний тільки для глазурованої плитки. У рідкісних випадках передбачений і третій випал (при нанесенні деяких видів орнаменту).

Подвійний випал Подвійний випал (бикоттура) є більш давньою технологією виробництва плитки, покритої глазур'ю. Протягом багатьох століть керамічну плитку отримували в процесі дворазового випалу: спочатку обпалювали глиняні заготовки, потім наносили на них глазур і виробляли повторний випал. Тобто, при подвійному випалюванні глазур наноситься на вже обпалену плитку. Через тривалого впливу високих температур глина ставала пористої і, як наслідок, недостатньо міцною, не кажучи вже про великих енергетичних і трудових витратах. Така плитка не дуже-то підходила для створення підлогових покриттів і зовнішньої про лицювання. Сьогодні плитка одинарного випалу, яка може бути глазурованою або неглазурованої, використовується, як правило, тільки для обробки внутрішніх, так і зовнішніх стін.

Технологія одинарного випалу (монокоггура) спочатку замислювалася з метою створення водостійкою і високоміцної плитки для підлоги, але в результаті стала використовуватися для виробництва більшої частини керамічної продукції, витіснивши технологію подвійного випалу. При одинарному випалюванні глиняна маса спікається одночасно з глазур'ю (у разі виготовлення глазурованої плитки).

Плитка, що пройшла різну кількість обжигов, володіє різними характеристиками. Плитка подвійного випалу відрізняється більш пористою структурою, а отже, має низькі міцнісні і морозостійкі характеристики. Тому її використовують тільки для обробки внутрішніх стін в сухих приміщеннях. Монокоггура має більш високу щільність і вагу. Її лицьова поверхня завжди покрита глазур'ю, найчастіше матовою. Деякі плитки одинарного випалу зовсім не поглинають воду і відрізняються підвищеною морозостійкістю, тому її іноді використовують в зовнішніх облицювальних роботах.

Через виняткових експлуатаційних характеристик плитка одинарного випалу перший час істотно потіснила старі добрі види керамічної плитки, одержувані подвійним випалюванням (майолику, фаянс, коттофорте), але в 80-х роках 20 сторіччя технологія подвійного випалу була вдосконалена. З'явився так званий «швидкий дворазовий випал» у спеціальних швидко нагріваються печах, що дозволив відродити виробництво плитки подвійного випалення.

Зверніть увагу ще на одну деталь: кількість випаленням істотно впливає на вартість керамічної плитки. Плитка, що зазнала подвійному випалу, як правило, коштує дорожче монокоттури, так як на її виготовлення витрачено більше електроенергії.

Відразу ж після випалу керамічна плитка проходить випробування на міцність. Її піддають тиску 38-40 кг / см 2.

Заключний етап виробництва плитки Заключний етап виготовлення керамічної плитки - сортування. У деяких випадках йому передує спеціальна обробка поверхні плитки (полірування, лощіння і т.п.). Сама сортування переслідує відразу кілька цілей:

- виявлення неякісних плиток (браку);

- відділення плитки вищого гатунку від плитки більш низьких сортів;

- угруповання плитки кожного сорту за кольором (тону) і розміром (калібром).

Калібр - це реальний розмір плитки, який часто відрізняється від проектного на кілька міліметрів. Виробляється сортування, як на око, так і за допомогою комп'ютерної техніки.

ВАМ ПОТРІБЕН ПЛИТОЧНИК ?

БУДЬ ЛАСКА, ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ, МИ ЗВ'ЯЖЕМОСЯ ПРОТЯГОМ ДНЯ